שאלות נפוצות
אם הספר עדיין כתוב בכתב יד, דבר ראשון הוא חייב לעבור הקלדה, על מנת להפוך את כתב היד לקובץ ממוחשב, שניתן לערוך אותו, ולהכין אותו לדפוס. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע עוד לפני מסירת הדפים להקלדה, על מנת שההקלדה תיעשה בצורה ובאופן שתקל על עבודת העימוד, ולא תקשה עליו. לעיתים רבות מגיע לידינו קובץ לעימוד המכיל בעיות הקלדה קשות, המאריכות לשוא את זמן העימוד, והלקוח נאלץ לשלם עבור שעות עבודה נוספות ומיותרות. ניתן לפנות אלינו לקבל יעוץ מקצועי בנושא, ללא תשלום.
המחיר של הקלדה נקבע לפי מספר ה'סימנים' במסמך. 'סימנים' כולל אותיות, נקודות, סימני פיסוק אחרים, ו-רווחים. כלומר, כל הקשה במקלדת נספרת, ונחשבת. המחיר נקבע לפי 1000 סימנים. המחיר יכול לנוע מ-4 ש"ח ועד 5 ש"ח לאלף סימנים. הדבר תלוי באיכות המקליד. בדרך כלל שווה לשלם למקליד מומחה ובעל נסיון, כיון שאז הטעויות הם מינמליות, והדבר חוסך זמן יקר - תרתי משמע - של הגהות נוספות.
אחרי שהקובץ מוקלד, מתחיל שלב העימוד. עימוד הוא סידור הטקסט בצורה מקצועית לצורך הדפסתו. המינוח באנגלית מבטא את הדבר בצורה טובה יותר: סידור טקסט. בתום העימוד, הלקוח מקבל קובץ ממוחשב איתו הוא יכול לגשת לבית הדפוס, ולהדפיס את ספרו.
כמו בכל דבר בעולם – תלוי. המחיר יכול לנוע החל מ-6 ₪ לעמוד ועד 30 ₪ ומעלה, לעימוד מורכב. באופן כללי ניתן לומר, כי ככל שמספר האובייקטים הנצרכים לעימוד עולים, כך המחיר עולה בהתאם. עימוד של ספר קריאה רגיל מצריך סידור של טקסט אחד בעמוד. עמוד עם הערות שוליים, מצריך סידור של שני סוגי טקסט שונים הקשורים זה בזה. עימוד של ספר עם הערות שוליים, ובנוסף גם תמונות – זה כבר שלוש סוגים של אוביקטים בעמוד אחד. עימוד של שולחן ערוך עם מפרשים, או חומש מקראות גדולות, יכול להגיע לרמה של 15 טקסטים בעמוד, והמחיר הוא בהתאם.
בסיום עבודת העימוד, עליך לקבל קובץ מושלם הכולל הכל: דף שער, תוכן ענינים, אינדקס (אם נדרש) עיצוב שערים, עיצוב הסכמות וכולי. העימוד צריך להיות ברמה כזו שבית הדפוס יכול להפיק לוחות באופן מיידי מהקובץ הנמסר לו, ללא צורך לערב בעלי מקצוע נוספים.
התשובה היא חד משמעית: לא. תחום המדיה החזותי כולל תחומים רבים, ולכל תחום נדרש כשרון שונה. גם מי שהוא גרפיקאי מוצלח, לא בהכרח מעמד מוצלח. תחום העימוד, ובעיקר עימוד ספרי הקודש, הוא תחום שנדרשת בו התמקצעות ספציפית, ורק בעל נסיון בתחום זה יכול לבצע את הדברים בצורה הטובה ביותר
תתפלא לשמוע, שיש ספרים שניתן לעמד אותם בצורה מקצועית גם בתכנת וורד. יש כמה ספרים שעימדנו, שעיקר העימוד נעשה בתכנת וורד, בשילוב של תוכנות אחרות לצורך עימוד סופי. ולשאלתך, אכן יש אכן מחברי ספרים שהם בעלי גישה לעימוד ויכולים לעמד לבד, אך הגימור של ספר כזה אף פעם לא יהיה מושלם. אם חשוב לך שהגימור יהיה מושלם, כדאי לך לפנות למעמד מקצועי, לצורך הפקה מקצועית לספרך.
אחרי שהספר מעומד, ניתן למעשה לשלוח אותו לבית הדפוס. אתה אמור לקבל מהמעמד שלך קובץ פידיאף, שאיתו תוכל לגשת לבית הדפוס ולהדפיס את ספרך.
בספרי קודש מקובל לעשות כריכה שנקראת 'כריכת סקאי'. כריכת סקאי מורכבת מקרטון, שעליו מדביקים סקאי. על הסקאי מטביעים את שם הספר בזהב. יש אינספור סוגים של סקאי, בכל מיני צבעים וטקסטורות. אנחנו בדרך כלל משתמשים בקטלוג הסקאי של חברת 'מלניר'. בשני העשורים האחרונים, תחום העיצוב של כריכות לספרי קודש התפתח והשתכלל. בעבר, חלק גדול מהספרים שיצאו לאור היו נראים אותו דבר. הטבעת זהב, עם גרפיקה שהשתמשו בה שוב ושוב בעשרות ספרים, ורק שם הספר היה משתנה. החלוץ שפרץ את הדרך ושינה את החשיבה בתחום זה, היה ר' חיים מושקין ז"ל הידוע, שפיתח ושכלל את הנושא, עד לרמה של הכריכות המקובלות כיום. כיום מקובל לעשות שניים או שלשה סוגים שונים של הטבעות על כריכות של ספרי קודש: הטבעת זהב, ובנוסף הטבעה של צבע שחור, וכן הטבעה עיוורת - ללא כל צבע. הטבעת זהב - אין הכוונה דווקא לזהב, אפשר להשתמש גם בצבע כסף, או צבעים נוספים, כגון ברונזה, ועוד סוגי פוייל שונים הקיימים. המקובל ביותר זה להשתמש בפוייל זהב או כסף. הטבעה שחורה - יכולה להיות גם בצבע אחר - כחול אדום, ואפילו ירוק. הצבעים הנפוצים ביותר הם שחור ואדום. הטבעה עיוורת - הטבעה עם לחץ חזק יותר על הכריכה, הגורמת לחלקים מהכריכה 'לשקוע', ויוצרת כך אפקטים מעניינים. ההטבעות על הכריכה נעשות על ידי גלופות מתכת המיוצרות במיוחד לצורך הספר הספציפי שלך, ועל פי הגרפיקה שבחרת.
כפי שכבר אמרנו קודם - תלוי. יש הרבה פרמטרים על פיהם נקבע מחיר ההדפסה: כמות עמודים, סוג נייר, הדפסה בשחור לבן/צבעוני, סוג כריכה, מספר הטבעות וכמובן - מספר עותקים. כדי לקבל קצת מושגים, ניתן דוגמא למחיר הדפסה: ספר עם 650 עמודים, נייר קרם 80 גר', עם כריכה קשה מסקאי בתוספת שלוש הטבעות, ב-500 עותקים, מחיר ההדפסה הוא בסביבות 14אלף ש"ח + מע"מ.