ארגז כלי עבודה – כלי 1

 

נפתח בסדרת כתבות על כלים שונים שיעזרו לכם בתהליך העימוד של ספרי קודש. כל הכלים שאכתוב עליהם הם כלים שאני משתמש בהם באופן אישי, וכן כאלה שהומלצו על ידי בעלי מקצוע ותיקים ובעלי נסיון, עם נסיון רב שנים בעימוד ספרי קודש בתג, ובשאר תוכנות.

 

אם גם לכם יש טיפ שתרצו לשתף עם כולם, נשמח אם תשלחו אותו אלינו במייל, לתועלת כולם.

הטיפים ייבדקו, ויפורסמו עם קרדיט לשולח.

 

====

מתחילים.

כלי מספר 1 – שני מסכים.

 

אחד הכלים הכי חשובים למעמד ספרים, הוא עבודה עם שני מסכי מחשב במקביל – על אותו מחשב. בתחומים אחרים – עריכת וידאו, וכן מסחר במניות (להבדיל) מדובר בפריט חובה, אבל בתחום העימוד, ובוודאי בתחום עימוד ספרי הקודש, מעטים הם האנשים שמשתמשים בו, וחבל. מי שעדיין לא ניסה את זה לא יבין עד כמה זה מקל על החיים. זה פשוט מכפיל את שולחן העבודה, ונותן אפשרויות רבות לעבודה קלה ומהירה.

 

ההמלצה שלי היא להשתמש עם שני מסכים, כאשר אחד הוא מסך רגיל של 24 אינטש (שאחד כזה כנראה כבר יש לכם, ואתם עובדים עליו), ועוד מסך בגודל 23 אינטש, עם התכונה שנקראת Pivot (פיבוט), שזה בעצם אפשרות לסובב את המסך ב-90 מעלות לכל כיוון, ואז המסך 'עומד', ולא 'שוכב'.

למה זה טוב? אני אתן כמה דוגמאות למה זה מקל לי על החיים, ותבינו כבר לבד.

 

1. עימוד. (עימוד ספר קודש בתג)

נניח שאני עובד על עימוד ספר קודש בתוכנת תג. הכנסתי את הקודים (בוורד), ואז ייבאתי את קובץ הRTF לתוך תג. דבר ראשון, אני עושה חלוקה מהירה לעמודים, ומדפיס פידיאף. את הפידיאף אני פותח ועובר עליו למצוא טעויות. כאשר מצאתי טעות, אני חוזר לקובץ המקורי (בדרך כלל לקובץ וורד), מתקן אותו, וחוזר לבדוק את המשך הפידיאף. כאשר עובדים עם שני מסכים באופן שתיארתי, העבודה מהירה הרבה יותר. את קובץ ה-PDF פותחים במסך ה'עומד', וכיון שבדרך כלל כל ספרי הקודש והקריאה גובהם גדול מרוחבם, גודל העמוד ממלא את כל המסך, ונראה בבירור. קל הרבה יותר למצוא טעויות כשרואים בבת אחת את כל העמוד בגודל גדול. כמו כן, קל יותר לעבוד מעמוד לעמוד באופן זה. מעלה נוספת, היא ייתור הצורך בחיפוש אחר התוכנה הפתוחה בשורת המשימות של ווינדוס ולעבוד אליה. בצורת העבודה שלי, שני החלונות פתוחים במקביל על שני המסכים, וקל מאוד לעבוד מאחד לשני.

2. עיצוב כריכה.

בתהליך של עיצוב כריכה לספר קודש (כריכת הטבעות), עובדים קודם כל על קובץ בשחור לבן באילוסטרייטור, ורק לאחר מכן עושים הדמיה בפוטושופ, שמאפשר לנו לראות איך תיראה הכריכה לאחר ההטבעה בכריכיה. אחרי שאני מייצר את ההדמיה הראשונה, אני פותח אותה בגדול על המסך ה'עומד', כך שההדמיה כל הזמן מול העיניים שלי, ובמקביל אני עובד על הקובץ המקורי בתוכנת אילוסטרייטור. כאשר ההדמיה היא כל הזמן מול העינים, קל יותר לעבוד על העיצוב ה'מת' בשחור לבן באילוסטרייטור. נסו ותיווכחו.

3. אינדזיין, אילוסטרייטור, פוטושופ.

גם כאשר לא צריך לעבוד על שני תוכנות במקביל, אלא רק על תוכנה אחת, עבודה עם שני מסכים בתוכנות אדובי, קלה הרבה יותר. תוכנות אדובי מתאפיינות בשימוש ב'חלונות צפים' שדרכם מבצעים את כל הפעולות בקובץ עליו עובדים. עבודה עם שני מסכים, מאפשרת למקם את כל החלונות הצפים במסך אחד, ולהשאיר את המסך העיקרי פנוי ונקי, כאשר רק המסמך עליו עובדים פתוח לפניך, בלי דברים שמסתירים אותו.

4. תג.

גם כאשר עוסקים בעימוד ספר קודש בתוכנת תג, לפעמים צריך לעבוד עם הרבה סקריפטים פתוחים בו זמנית, וכאשר מספרם גדל, הם פשוט מסתירים את המסך ומאיטים מאוד את קצב העבודה. אם יש לנו מסך נוסף, מעבירים לשם את כל הסקריפטים והחלונות הפתוחים, ומשאירים את המסך העיקרי עם המסמך בלבד, נקי ומסודר.

 

אני בטוח שכל אחד בתחומו הוא – ולא רק בעימוד ספרי קודש –  ימצא הרבה דרכים לשימוש מועיל בשני מסכים.

בהצלחה!

 

כמה דברים טכניים לסיום:

1. כדי לחבר שני מסכים למחשב, צריך שלמחשב שלכם יהיה כרטיס מסך המכיל שני יציאות שונות. אז מחברים את שני המסכים כל אחד ליציאה אחרת, ואז אפשר להגדיר את המסכים, גודלם וצורתם בהגדרות המסך של ווינדוס. [לוח הבקרה > תצוגה > כוונון לזולוציה. שם כבר תראו את האפשרויות עבור שני מסכים.]

2. רוב המסכים שנמכרים היום, הם ללא האפשרות לסובב אותם ב-90 מעלות. האפשרות הזאת נקראת Pivot. בדקו היטב שאכן המסך שאתם קונים מכיל את האפשרות הזאת.

להלן לינק למסך של Dell עם אפשרות של סיבוב המסך ב90 מעלות:

http://www.zap.co.il/model.aspx?modelid=801778